
O nás
O nás
Historie knihovny na Pražmě
1898 byla založena Matice Osvěty Lidové (MOL) pro knížectví Těšínské, později přejmenovaná na Matici Slezskou (pod tímto názvem působí dodnes). Jednou z jejich hlavních aktivit bylo zakládání a spravování knihoven s česky psanými knihami. Roku 1913 založil jednorozený syn Jana Řeháka - učitel vlastenec Leopold Řehák odbor Matice osvěty lidové pro Morávku a Pražmo a při té příležitosti založil i místní knihovnu. Již roku 1914 padl v I. světové válce. V roce 1920 pak byly knihy rozděleny mezi tyto dvě obce a založeny dvě samostatné obecní lidové knihovny na Pražmě a na Morávce.

Knihovnický zákon ze dne 9. července 1959 č. 53/1959 představoval světový unikát, jelikož vytvářel nejhustší síť knihoven na světě. Každá obec v Československu měla svou knihovnu lidovou "sloužící všemu obyvatelstvu", stejně jako každá škola, větší podnik, zemědělské družstvo, nemocnice, ústav, vědecká či jiná instituce měly své knihovny školní, podnikové, vědecké, technické, ... Tento zákon byl zrušen ke dni 1. ledna 2002, čímž řada knihoven zanikla. To se naštěstí nepřihodilo knihovně pražmovské, a proto tu pro Vás stále jsme.
Knihobudky
Obecní knihovna spravuje tři knihobudky:
- 1. u dětského hřiště, naproti obecního úřadu
- 2. u vývěsky na křižovatce pod kostelem
- 3. u vchodu do mateřské školky - pouze pro dětské knihy a pohádky
Z knihobudky si můžete knihu kdykoliv odnést, přečíst a vrátit nebo si i nechat či vyměnit za jinou. Stejně tak zde můžete odložit knihy, které již nechcete vlastnit, protože jiného mohou zrovna potěšit. Vyhazování a pálení knih je přece barbarské.



Čtení seniorům
Každý pátek chodí knihovnice předčítat seniorům do Adámkovy vily. V tomto domově se zvláštním režimem bydlí i občané Pražma a předčítání je náš malý příspěvek, nejen jim, k projasnění pátečního dne. Doufáme, že se jim toto zpestření líbí.
Obalování knih
Nejen za začátku roku nabízíme obalování knih a pracovních sešitů pro děti.
do rozměru A4 .................. 5 Kč
větší než A4 .................... 10 Kč